Home
Kolekcja w Centraal Muzeum w Utrechcie nie wprawiła mnie w osłupienie, ale  są tylko dwa powody, dla których warto to miejsce odwiedzić:
1. Dział poświęcony twórczości znakomitego architekta i designera Gerrita T. Rietvelda, w którym to pomieszczeniu prezentowane są jego rysunki, makiety projektowanych budynków, kilka prywatnych zdjęć oraz najbardziej znane krzesła: m.in. Zig Zag oraz fotel czerwono-niebieski.
Wykonane kopie tych siedzisk  udostępnione są dla zwiedzający. Na Zig Zag (Rietveld nie nazywał Zig Zaga krzesłem, był dla niego po porostu był to Zig Zag) siedzi się bardzo wygodnie, a nawet można się pokołysać, ze względu na bark podparcia zaplecka. Natomiast, fotelu czerwono-niebieskim okazuje się w pierwszym kontakcie wygodne, ale na dłuższych chwil nie da się w nim spędzić, ponieważ jest wyściełane czymś miękkim.
2. Jednakże znajduje się tam dzieło artysty, którego osobiście cenię. W szatni, w niszy pod schodami, znajduje się „Opuszczona kobieta” Duane Hansona, rzeźba amerykańskiego hiperrealisty. Jak na hiperrealizm oczywiście – uderza realność, po prostu czyste rzemiosło najwyższej jakości.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s