Home

Duńskie wzornictwo
 miało znacznie bardziej awangardowy charakter niż szwedzkie. Projektanci przede wszystkim łączyli tradycyjną dbałości i wykończenie detalu, z nowoczesną formą i technologią. O wartości produkowanych przedmiotów może świadczyć fakt, iż wiele z nich zaprojektowanych w latach 30., 40., i 50. XX w. produkuje się do dziś w niezmienionej formie.
A teraz kilka moich ulubionych typów siedzisk, których chciałabym stać się szczęśliwą posiadaczką.
1. Pierwsze miejsce zajmuje Egg autorstwa Arne Jacobsena. 
W 1958 r. Jacobsen zaprojektował wyposażenie hotelu „Sas” w Kopenhadze, od fasady budynku począwszy poprzez meble, sztućce z hotelowej restauracji, (które przeszły go historii grając w „Odysei kosmicznej”) oraz dwa siedziska: Egg i Swan
Egg jest bardziej masywniejsze, otula siedzącego co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Zaprojektowane zostało do hotelowego lobby i miał zapewnić odpoczywającym w nim gościom trochę intymności. Było pierwszym na świecie fotelem stojącym na jednej metalowej nodze, dzięki czemu ciężkie, masywne siedzisko z masywnym oparciem zyskało na lekkości. Obicie tapicerskie powierzono najlepszym projektantom. 
W 2008 r. wypuszczono limitowaną edycje 999 sztuk Egg chair w kolorze czekoladowym, do obicia użyto skóry, a każde z krzeseł opatrzone było napisem upamiętniającym okoliczności pierwszej produkcji.
2. Swan przeznaczone było do salonu, dlatego Jacobsen nadała mu delikatniejszą i elegantszą formę. Cechą charakterystyczną był brak linii prostych i niezwykle oszczędna forma.
Swan™, Black, HALLINGDAL
3. Panton Chair (1959-60), krzesło wykonane z tworzywa sztucznego, którego autorem jest  Verner Panton (1926-1998). Poświęcił on 8 lat nad opracowaniem technicznym i technologicznym tego siedziska. Inspiracją dla niego były meble Zig-Zag Gerrile Rietvelda (http://homa-subiektywnie.blogspot.com/2012/05/dlaczego-warto-odwiedzic-centraal.html), jak i plastykowe fotele Eero Aarinena. Pierwsze wersje wykonał ze sztywnej pianki poliuretanowej. Pianka okazała się nie użyteczna nie pod względem produkcyjnym, anie pod względem ergonomiczny. Dopiero zastosowanie wtryskarek i wzmocnionego włóknem stalowym poliestru doprowadziła w 1967 r. firma Miller do masowej produkcji. Obecnie produkuje je Vitra. 
4. C1, również autorstwa Verenera Pantona. Zaprojektowany w 1959 roku. Ówcześnie uważano to krzesło  za rewolucyjne, a szokowało w nim wszystko: wysoka jedna noga, owalny kształt, siedzisko przypominające połówkę orzecha oraz tapicerka w żywych kolorach.
Reklamy

One thought on “kilka słów o duńskim wzornictwie

  1. Warto byłoby wspomnieć, że podróbki Egg oraz c1 produkuje Ikea. Nie wiem jak oryginały, ale ikeowe odpowiedniki są średnie. Egg jest strasznie twardy i sprawia wrażenie niestabilnego. C1 jest zmodyfikowane, dzięki czemu siedzi się głębiej, czyli na plus (a może to jeszcze inny model?).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s