Home

Jest pewien typ ilustracji, która wprowadza mnie w dobry nastrój i  patrząc pozwala mi odpocząc, a przy tym uruchamia pozostałe zmysły. Tak, że zaczynam czuć zapach, dźwięk, a nawet wiatr. To wszytko się dzieje za sprawa rysunków, przede wszystkim angielskich rysowników. Design angielski, który odnajdujemy na prowincji, na wsi to moc kwiatów, polnych, ogrodowych, traw, drzew dopełnionych postaciami ptaków, pszczół i motyli. Bardzo to lubię… choć jest to odmienne od stylistyki mojego wnętrza, w którym żyję, więc na „babcino-angielskie” cudeńka gromadzę w postaci książek, kubków i innych małych form.

I tak już dawano, dawno temu w moje ręce wpadł kalendarz „The Edwardian Lady”. Wykorzytano w nim rysunki Edith Blackwell Holden (1871-1920), brytyjskiej artystki i nauczycielki. Sławę zyskała dzięki wydajne pośmiertnie publikacji Nature Notes for 1906″, której faksymile wydano w 1977 roku pt. „The Country Diary of an Edwardian Lady”. Książka okazała się wielkim sukcesem, do tego stopnia, że nakręcono nawet serial telewizyjny.

Holden uwieczniała florę i faunę brytyjskiej wsi, ale jej akwarele posiadają niesamowity klimat oraz są nie tylko zapisane stanu ówczesnego, ale również klimatu.Widać w jej małych formach malarskich, że posiadała niesamowitą wrażliwość na najdrobniejsze szczegóły przyrody. Przy rysunkach zawsze pozostawiała, krótką notatkę lub własny wiersz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s